top of page

PROGRAM & SCHEDULE (As of June 24)

AC-Logo-Full-Lockup-1C-Red-POS-BL.png

               Épreuve/Event                              Catégorie         Sexe           Ronde           #Athlètes      Vag/Heats

15:00      Relais 8 x 50m des enfants du camp de jour SLS

15:15      100m                                        Ouvert/Open          F           SC/TS                    11             2

15:25      100m                                        Ouvert/Open         M           Qualifications*        48             6

15:55      400m                                       Ouvert/Open          F             SC/TS                   16             2

16:05      400m                                       Ouvert/Open          M            SC/TS                   16             2

16:20      800m                                       Ouvert/Open          F              SC/TS                  14             2

16:30      800m                                       Ouvert/Open         M             SC/TS                   40             4

16:55      100m Haies/Hurdles PLANAXION  ELITE                    F           Demi-finale**           10             2 

17:10      110m Haies/Hurdles PLANAXION  ELITE                    M          Demi-finale**           15             2

17:25      100m  ATHLÉTISME CANADA      ELITE                      F           Demi-finale **          16             2 

17:40      100m  ATHLÉTISME CANADA      ELITE                     M           Demi-finale **          16             2

17:45      100m                                        OUVERT                M            Finale                      8               1 

* 1er de chaque vague + 2 meilleurs temps en finale Ouvert / 1st in each heat + 2 best times in Open final

** Top 3 + 2 meilleurs temps en finale/ Top 3 + 2 best times in final.

18:10       FESTIVAL 4 x 400 mètres ON RUNNING  Récréatif                Mixte                          Max 60           

                PAUSE LUNCH DES OFFICIELS ET BÉNÉVOLES/LUNCH BREAK                                                       

18:40      1500m                                    Ouvert/Open         F                SC/TS                     28            2

18:55      1500m                                    Ouvert/Open        M               SC/TS                     46             3

19:20      100m Haies PLANAXION            ÉLITE                    F             FINALE                      8               1

19:28      110m Haies PLANAXION            ÉLITE                    M            FINALE                      8               1

19:40      100m  ATHLÉTISME CANADA      ÉLITE                    F              FINALE                      8              1

19:48      100m  ATHLÉTISME CANADA      ÉLITE                    M            FINALE                      8              1

19:55      400m Haies BOUTIQUE ENDURANCE ÉLITE           M               FINALE                    7               1

20:00      800m FONDATION PHILIPPE-LAHEURTE ÉLITE         F                  FINALE                  10 +pacer    1

20:08      400m LHG FOODS                   PREMIUM              F                 FINALE                    8              1

20:16      400m LHG FOODS                   ÉLITE                    M                 FINALE                    8              1

20:25      3000m Steeple MARATHON P'TIT TRAIN DU NORD F                FINALE                    8              1

20:45      3000m Steeple MARATHON P'TIT TRAIN DU NORD   M              FINALE                   7              1

21:05      1500m FONDATION PHILIPPE-LAHEURTE   PREMIUM    M             FINALE               16 +pacer     1

21:15      1500m BOUTIQUE COURIR        ÉLITE                     F                 FINALE                13 +pacer     1

21:25      200m   ST-HUBERT EXPRESS              ÉLITE                 F              FINALE                    6              1

21:30      800m BOUTIQUE COURIR         ÉLITE                    M                 FINALE                  8 +pacer      1

Concours/Field

15:30     Saut à la Perche/Pole vault       Ouvert/Open          MIXTE                           4,50m et moins        11

17:00     Lancer du poids/Shot put         Ouvert/Open              F                                                             5

16:00     Saut en Hauteur/High jump      Ouvert/Open          MIXTE                           min 1,50m               7

17:30     Hauteur/High jump SAINT-LAURENT SÉLECT            ÉLITE M                         min 1,90m               7

19:00     Lancer du poids/Shot put ATHLÉTISME QUÉBEC       ÉLITE F (5) + ÉLITE M (6) (en alternance)         11

20:10     Saut à la perche/Pole vault ATHLÉTISME QUÉBEC    ÉLITE M                        plus de 4,50m            8    

BOURSES PREMIUM PRIZE MONEY

BOURSES ELITE PRIZE MONEY

Prize money program

Scholarships are distributed only in the Elite and Premium events. An Open program athlete with a higher result than Elite program athletesNOT ELIGIBLE to stock exchanges.

Prize money is distributed only in the Elite & Premium events. Any athlete from the Open program with a superior result than the Elite athletesIS NOT ELIGIBLE for prize money.

logo_FQA_3_rvb.png
Logo FondPLaheurte.jpg
Logo Facebook.png
Twitter logo.png
Saint-Laurent Select_logo_SLS_100px.png
bottom of page